Bulletin pro právo ve veřejném zájmu ONLINE


Motto: Tua res agitur, paries cum proximus ardet. (O tebe jde, hoří-li sousedův dům.)

Najít na stránce:
Za podporu děkujeme společnosti
C. H. Beck

Via Iuris vydává:


Každý týden nový článek z klávesnice právníků a právniček ve službách veřejnému zájmu.
Každý měsíc delší pojednání v expertních časopisech nakladatelství C. H. Beck.


Dočkáme se nezávislého vyšetřování excesů policistů a strážníků?
David Zahumenský
V úterý poslal Krajský soud v Brně na dva a půl roku nepodmíněně za mříže policistu Josefa Srnského za brutální útok na Vietnamce. Soudkyně uvěřila výpovědi korunní svědkyně případu, která popsala zásah policistů u ní v bytě. Vypověděla, že Srnský muže tloukl a škrtil obuškem a několikrát jej kopl do žeber.

Rubrika: Nelidské/ponižující zacházení - uveřejněno: 3. 9. 2010


Férovější odškodňování pacientů
Liga lidských práv
Vždy, když se svěřujeme do lékařské péče, existuje jisté riziko, že se náš zdravotní stav místo očekávaného zlepšení zásadně zhorší, a to i přes to, že nedojde k žádnému pochybení ze strany lékařů. Liga lidských práv v těchto dnech vydala analýzu, která se právě problematikou odškodňování v případech, kdy za újmu pacienta nemůže lékař ani nemocnice, podrobně zabývá. 

Rubrika: Práva spotřebitelů/pacientů - uveřejněno: 27. 8. 2010


Liga dosáhla významného rozhodnutí: Rodiče už nemusí platit pokutu za neočkování
Liga lidských práv
Rodičům, kteří se rozhodnou své děti neočkovat nebo očkování odložit, už nehrozí pokuta. Minulou středu o tom rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS). Soud přijal argumentaci Ligy lidských práv, která upozornila na fakt, že vyhláška o očkování proti infekčním nemocem odporuje článku 4 Listiny.

Rubrika: Práva spotřebitelů/pacientů - uveřejněno: 5. 8. 2010


Soud zrušil část územního plánu města Brna se silnicí R43
Libor Jarmič
Nejvyšší správní soud zrušil část územního plánu města Brna, která obsahovala vymezení rychlostní silnice R43. Rychlostní silnice v něm byla navrhována tak, že procházela těsně kolem městských částí Brno-Bosonohy a Brno-Kníničky a probíhala středem městské části Brno-Bystrc

Rubrika: Ochrana životního prostředí - uveřejněno: 27. 5. 2010


Porod jako informovaná volba
Liga lidských práv
Jak podpořit zdárný průběh těhotenství a porodu? Jak vybrat místo k porodu? Co mohu a co musím? Tyto a další otázky si klade stále více žen a jejich partnerů. Najít odpovědi tento týden pomohou akce pořádané po celé České republice v rámci Světového týdne respektu k porodu. Bohatý program  je přichystán i v Brně.

Rubrika: Práva spotřebitelů/pacientů - uveřejněno: 18. 5. 2010


Národní Pro bono fórum – jak pomáhají advokát
Vítězslav Dohnal

Názory na to, zda a jak často advokáti pracují zdarma, aniž by je k tomu někdo nutil, se poměrně zásadně rozcházejí. A to i mezi samotnými zástupci profese. U těch ale zřejmě převažuje přesvědčení, že v zásadě každý advokát nezřídka využije své schopnosti a dovednosti ve prospěch bližního, který se bez prostředků ocitne v právní nouzi. Obávám se ovšem, že lid obecný si ve své většině bude myslet pravý opak. Můžeme se pak jen dohadovat (neb nemáme podklady, ze kterých by se dalo vycházet), zda blíže pravdě jsou ti či oni.           

Rubrika: Dostupnost právní pomoci - uveřejněno: 17. 5. 2010


Úředníci nenesou za chybná rozhodnutí odpovědnost
Pavel Černý
Ekologický právní servis ve své analýze „Klientelistický nebo právní stát? Příčiny nedostatečné odpovědnosti za nezákonné rozhodování úředníků" na třiceti konkrétních případech ilustruje problém nedostatečné odpovědnosti úředníků za nezákonné rozhodování a jeho důsledky. (1) Právníci EPS na základě svých dlouholetých zkušeností vynášejí na světlo dosud nediskutované souvislosti korupce a klientelismu.

Rubrika: Spravedlivý proces - uveřejněno: 29. 4. 2010


Exministr Dusík nepostupoval v souladu se zákonem, když po obdržení nezávislé studie odmítl vydat ČE
Jiří Nezhyba
Při své rezignaci exministr Jan Dusík prohlásil, že “není vnitřně přesvědčen, že je možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko”. Podle právníků EPS je však skutečnost zcela jiná. Pokud by exministr postupoval v souladu se zákonem, mohl vydat pouze negativní stanovisko. Jakákoliv jiná možnost by byla z pohledu práva zcela nestandardním krokem.

Rubrika: Ochrana životního prostředí - uveřejněno: 24. 3. 2010


Národní pro bono fórum 2010
Vítězslav Dohnal
Public Interest Lawyers Association pořádá ve spolupráci s Českou advokátní komorou konferenci Národní pro bono fórum. Akce se uskuteční od 13:00 do 18:30 ve středu 28.dubna 2010 v konferenčních prostorách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Rubrika: Dostupnost právní pomoci - uveřejněno: 26. 2. 2010


Štrasburský soud a omezení osobní svobody při protiteroristických opatřeních
Kristýna Foukalová
V reakci na stále rostoucí nebezpečí teroristických útoků britská policie v roce 1994 získala pravomoc „zastavit a prohledat“ osoby v případech, kdy se to policistům zdá vhodné (ne tedy nutné či nezbytné!) pro zabránění teroristickým akcím. Tato pravomoc byla později dále rozvedena v zákoně o terorismu z roku 2000. A právě její soulad s Evropskou úmluvou se stal předmětem zájmu ESLP v případu Gillan a Quintonová proti Spojenému království.

Rubrika: Soukromý/rodinný život - uveřejněno: 11. 2. 2010


| < < | < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | > | > > |
| nahoru |
Autor/zdroj:Redakce
Poslední aktualizace: 28.08. 2006