Bulletin pro právo ve veřejném zájmu ONLINE


Motto: Tua res agitur, paries cum proximus ardet. (O tebe jde, hoří-li sousedův dům.)

Najít na stránce:
Za podporu děkujeme společnosti
C. H. Beck

Via Iuris vydává:


Každý týden nový článek z klávesnice právníků a právniček ve službách veřejnému zájmu.
Každý měsíc delší pojednání v expertních časopisech nakladatelství C. H. Beck.


Pavel Rychetský a další - program Školy lidských práv
Vítězslav Dohnal
Program první letošní Školy lidských práv je na světě. Účastníky čeká například workshop o komunikačních dovednostech, průvodce policejním právem, blok o diskriminaci, simulované správní řízení a mnoho dalších zajímavých témat. Jako hosté se besedy se studenty zúčastní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a brněnský advokát, který se věnuje také pro bono práci, Tomáš Rašovský. Kompletní program najdete na stránkách www.pilaw.cz.

Rubrika: Vzdělávání - uveřejněno: 29. 1. 2010


Pro bono advokát roku 2009 - vyhlášení tento pátek
Vítězslav Dohnal

V rámci 5. ročníku prestižní soutěže Právník roku (www.pravnikroku.cz) bude uděleno mimořádné ocenění Pro bono advokát roku. Jméno oceněného oznámí organizátoři soutěže na galavečeru v pátek 22.1.2010.1) Laická i odborná veřejnost nominovala na ocenění celkem 11 advokátů či advokátních koncipientů.

Rubrika: Dostupnost právní pomoci - uveřejněno: 20. 1. 2010


Šance pacientů na spravedlivé odškodnění se zvyšují
David Zahumenský
Začátek nového roku přinesl dvě významná soudní vítězství. Klientky Ligy lidských práv byly za zásahy do svého těla provedené bez informovaného souhlasu odškodněny částkami 150 a 200 tisíc. Přiznané částky jsou snad prvním náznakem, že soudy začínají brát práva pacientů o něco více vážně.

Rubrika: Práva spotřebitelů/pacientů - uveřejněno: 12. 1. 2010


Okruh kolem Prahy - Nejvyšší správní soud zrušil změny územního plánu
Vítězslav Dohnal

Nejvyšší správní soud 7. ledna 2010 zrušil část změny pražského územního plánu, která mění parametry silničního okruhu kolem Prahy v úseku Ruzyně - Březiněves. Protože změna územního plánu nyní neplatí, není možné na tento úsek okruhu vydat územní rozhodnutí.

Rubrika: Ochrana životního prostředí - uveřejněno: 9. 1. 2010


Mikronésie se postavila ČEZu
Jiří Nezhyba
Pacifické souostroví požaduje mezinárodní posouzení největší české elektrárny. Kvůli klimatu.


Rubrika: Ochrana životního prostředí - uveřejněno: 15. 12. 2009


Strach českých politiků ze zahraničních institucí chránících lidská práva přetrvává
David Zahumenský
U příležitosti dvacátých svobodných oslav Mezinárodního dne lidských práv (10. 12.) se Liga lidských práv zaměřuje na aktuální problémy spojené s ochranou českých občanů mezinárodními institucemi. Vedle nejasností vyplývajících z výjimky, která se týká Listiny základních práv EU, existuje nevraživost i vůči dalším úmluvám.

Rubrika: Soukromý/rodinný život - uveřejněno: 11. 12. 2009


Rychlostní silnice R52 Brno - Mikulov zmizí z územního plánu
Pavel Černý
Stavba R52 je připravována v rozporu se zákonem. Potvrdil to svým včerejším rozhodnutím Nejvyšší správní soud, když na základě požadavků občanů a obcí Jihomoravského kraje zrušil územní plán Břeclavska právě kvůli špatně připravenému projektu R52. Je zřejmé, že se kraj dopustil naprosto zásadních pochybení, když soud považoval za nutné zrušit územní plán jako celek. Rozhodnutí soudu znamená, že není možné v přípravě stavby R52 dále pokračovat.

Rubrika: Ochrana životního prostředí - uveřejněno: 26. 11. 2009


ČEZ by měl v elektrárně Prunéřov II použít nejlepší dostupnou technologii
Jiří Nezhyba

Právníci EPS upozornili ve svém podnětu Evropskou Komisi na to, že ČEZ v rozporu s požadavky legislativy EU řádně neposoudil varianty projektu modernizace elektrárny Prunéřov II a neučinil tak ani na výzvu Ministerstva životního prostředí.

Rubrika: Ochrana životního prostředí - uveřejněno: 24. 11. 2009


Za protiprávní sterilizace se vláda pouze omluvila
David Zahumenský
Liga lidských práv oceňuje snahu ministra pro lidská práva Michaela Kocába dosáhnout alespoň nejmírnější formy satisfakce pro ženy sterilizované v rozporu s právem v bývalém Československu a České republice. Dosažený kompromis s ministerstvy zdravotnictví a práce a sociálních věcí, která v minulosti úsilí o omluvu a odškodnění úspěšně blokovala, ovšem zanechává pro budoucnost řadu otazníků.

Rubrika: Nelidské/ponižující zacházení - uveřejněno: 24. 11. 2009


Soudnictví dvacet let po revoluci: nebezpečná závislost na výkonné moci
Vítězslav Dohnal
Dvacet let po sametové revoluci je justice v České republice stále nucena se podřizovat výkonné moci. Český model justice je na exekutivě závislý skoro nejvíce z celé Evropy. Shodli se na tom představitelé všech stupňů soudů, kteří se dnes sešli v Brně na pracovním semináři pořádaném Ligou lidských práv a Public Interest Lawyers Association.

Rubrika: Zpráva z práva - uveřejněno: 19. 11. 2009


| < < | < | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | > | > > |
| nahoru |
Autor/zdroj:Redakce
Poslední aktualizace: 28.08. 2006